Powrót do strony głównej  Powrót do ćw. Gimpa
 

Ćwiczenie - Otwieranie i zapisywanie grafiki

  1. Celem ćwiczenia jest umiejętność otwierania dowolnego pliku graficznego (rastrowego) i zapisanie go w najpopularniejszych formatach graficznych (JPG, PNG, GIF). Nauczymy się również zapisywać obrazki w określonej wielkości i rozmiarze.
  2. Pobierz zdjęcie 01.bmp ze strony zdjęcia a następnie otwórz w programie GIMP przeciągając wyświetlony obrazek do okna programu lub za pomocą Menu. Podstawowe informacje o obrazku widoczne są na górnym pasku programu obok nazwy pliku (nazwa, tryb graficzny i wymiary). Bardziej szczegółowe informacje o obrazku znajdziemy w Obraz->Właściwości obrazu. Wielkość obrazka jest duża (format BMP to jeden z najbardziej pojemnych plików graficznych), dlatego zapiszemy go w formacie skompresowanym JPG, GIF, PNG i porównamy jakość oraz rozmiar każdego z nich. Zanim zapiszemy plik zmienimy jego wymiar. Oryginał ma wymiary 960x639 px. Naszym zadaniem jest zmienić wymiary do 800x533 px.
  3. Aby zmienić rozmiary obrazka wybierz Obraz->Skaluj obraz i zmień szerokość na 800 a wysokość na 600 pikseli.
  4. Zapisz obrazek np. na pulpicie pod dowolną nazwą ale z rozszerzeniem jpg. Czy można zapisać obrazek *.bmp bezpośrednio do *.jpg? Jak należy zrobić to poprawnie?
  5. Powtórz powyższe czynności ale zapisując plik do rozszerzenia *.gif oraz *.png.

Oglądnij zapisane pliki i zwróć uwagę na:
  • jakość obrazka (czy szczegóły są takiej samej jakości?)
  • rozmiar obrazka (który zajmuje najmniej miejsca na dysku?)
  • Jak się ma jakość obrazków do ich rozmiaru i typu pliku?