Powrót do strony głównej  Powrót do ćw. Gimpa
 

Ćwiczenie - Zaznaczanie, kopiowanie i wklejanie

 1. W GIMPie jak i w innych programach do edycji grafiki rastrowej istnieje kilka możliwości zaznaczania fragmentów obrazu. Dobór metody zaznaczania fragmentów obrazu zależy od tego jaki kształt ma mieć to zaznaczenie. Najprostszy typ zaznaczenia to:
  1. prostokątne
  2. eliptyczne

  Kolejny sposób to:
  1. odręczny kształt
  2. inteligentne nożyce
  3. zaznaczenie przez "szybką maskę"

  W ćwiczeniu wypróbujemy "inteligentne nożyce" i "szybką maskę". Zaznaczone fragmenty obrazu skopiujemy i wkleimy jako nową warstwę. Na koniec podłożymy jednolite lub gradientowe tło.
 2. Otwórz obrazek zdjęcie nr 15 w GIMPie i wybierz ikonę "inteligentne nożyce". Ustaw w opcjach nożyczek "Zmiękczaj krawędzie" i wpisz wartość ok 2px. Obrysuj kwiatka klikając nożyczkami po jego krawędzi. Ostatni punkt zaznaczenia powinien być połączony z pierwszym tak aby zamknął obszar zaznaczenia  Kliknij raz wewnątrz kwiatka (obrys kwiatka powinien przekształcić się w zaznaczenie - migająca przerywana linia) 3. Skopiuj zaznaczonego kwiatka (Edycja -> Skopiuj lub Ctrl+C). Na razie na palecie z warstwami widać jedną warstwę - tło 4. Wklej zaznaczenie (Edycja -> Wklej lub Ctrl+V). Na palecie z warstwami pojawił się nowy element Oderwane zaznaczenie (Wklejona warstwa). Nie jest to normalna warstwa (nie widać w niej miniaturki warstwy). Kliknij ikonkę ""Nowa warstwa" (wiadać na poniższym obrazku)

  .

  Teraz na palecie z warstwami powinno być widać miniaturkę wklejonej warstwy - kwiatek a dookoła niego szachownica w dwóch odcieniach szarości (szachownica oznacza że ten obszar jest przezroczysty). Obrazek nasz wygląda tak samo jak na początku ćwiczenia ponieważ wklejona warstwa z kwiatkiem jest dokładnie w tym samy miejscu nad warstwą Tło.
 5. Wstawimy teraz nową warstwę i wypełnimy ją dowolnym jednolitym kolorem. Kliknij na palecie z warstwami ikonę Nowa warstwa. W nowo otwartym okienku jako Typ wypełnienia warstwy wybierz Białe lub Przezroczysta i kliknij OK. Teraz na palecie z warstwami mamy kolejną warstwę. Przesuń ją tak aby znajdowała się w samym środku (między skopiowanym kwiatkiem a tłem).

  Zaznacz nową warstwę i wybierz "wiaderko". Dobierz dowolny kolor wypełnienia i kliknij w dowolnym miejscu obrazka.

  .

 6. Utwórz nową warstwę i wypełnij ją gradientem. Wybierz ikonkę tą co na obrazku i dobierz dowolne kolory wypełnienia (pierwszoplanowy i drugoplanowy). Przeciągnij gradient po obrazku w dowolnym kierunku (upewnij się że masz zaznaczoną nowo powstałą warstwę).

  .

  .

 7. Na palecie z warstwami mamy 4 warstwy. Można je przemieszczać między sobą zmieniając tym samym wygląd obrazka wyjściowego. Ciekawym efektem jest przenikanie warstw. Można to łatwo uzyskać wybierając dowolną warstwę i zmieniając jej widoczność suwakiem - opcja Krycie, ponadto dowolne warstwy można ukrywać lub uwidaczniać "okiem" (tuż obok miniaturki warstw).

  .

 8. Kopiowanie kwiatka przy pomocy "szybkiej maski".

  Ukryj wszystkie warstwy oprócz tła (kliknij na "oczka" z lewej strony warstw). Wybierz "szybka maska". Cały obszar obrazka powinien zmienić kolor na różowy półprzezroczysty. Wybierz dowolne narzędzie do rysowania (pędzel, ołówek, gumka), dobierz odpowiednią wielkość i dokładnie "zamaluj" wnętrze kwiatka. Po zaznaczeniu całego wnętrza kwiatka wyłącz "szybką maskę". Powinno być widoczne zaznaczeni dookoła kwiatka tak samo jak przy zaznaczaniu "inteligentnymi nożycami". Skopiuj zaznaczenie i wklej na nowej warstwie (powtórz punkt 3 i 4). Zapisz plik w formacie jpg o wielkości 50kB.

  .